Przesiewowe badania w kierunku raka piersi. Część II
Wczesne rozpoznanie raka piersi ratuje życie. Jakie dostępne metody badań możesz wykorzystać oraz czego się po nich spodziewać?
W tym artykule przybliżymy kilka dostępnych metod badań przesiewowych w kierunku raka piersi. Pierwszą z nich – mammografię, która jest dobrze znana pacjentom i lekarzom, lecz niezbyt komfortowa, opisywaliśmy w pierwszej części artykułu. Większość metod, które omówimy ma już ugruntowaną pozycję, inne są dopiero w fazie badań. Decyzja o wyborze danej metody powinna być podjęta wspólnie z Twoim lekarzem.
Pamiętaj, że kobieta powinna badać się regularnie korzystając z dostępnych metod diagnostycznych. Wiedza, na temat istnienia różnych możliwości w tym zakresie pozwoli Ci świadomie wybierać odpowiednie metody. Zapoznaj się również z przyczynami powstawania nowotworów piersi, o których pisaliśmy wcześniej.
Dostępne metody badań przesiewowych
Rezonans Magnetyczny Piersi (MRI)
Rezonans magnetyczny piersi (MRI) wykorzystuje tzw. magnes nadprzewodzący i fale radiowe, by wygenerować obrazy o wysokiej rozdzielczości. Jest to doskonałe narzędzie diagnostyczne. Pozwala na lepsze wykrycie nowotworów niż mammografia, a nawet tomosynteza (opisana niżej), ale daje również dużo odczytów fałszywie dodatnich. Fałszywie dodatni wynik to zbędny stres i niepotrzebne inwazyjne procedury diagnostyczne. Z tego względu metoda ta jest zalecana tylko kobietom o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka.
Co ważne, podczas rezonansu metale ulegają nagrzaniu. Jeśli w naszym ciele obecne są metalowe elementy musimy poinformować o tym lekarza przed badaniem. Procedura ta wymaga także wykonania zastrzyku z kontrastu (barwnika), który może wywołać reakcję alergiczną lub wpłynąć na czynność nerek. Z tego względu, nie wszystkie osoby mogą zostać zakwalifikowane do badania rezonansem magnetycznym. Ta metoda poprzedzona jest wywiadem medycznym oraz wymaga dodatkowych badań m.in. stanu zdrowia nerek.
Cyfrowa Tomosynteza Piersi
Tak zwana “mammografia 3D”, czyli cyfrowa tomosynteza piersi, jest nową metodą i bezpośrednim następcą klasycznej tomografii. Seria dwuwymiarowych zdjęć służy tu do przestrzennego odwzorowania wewnętrznej budowy piersi (stąd potoczna nazwa).
Uważa się, że tomosynteza pozwala na lepsze wykrycie raka w przypadku kobiet o gęstych piersiach. W jednym z badań padają konkretne liczby: 4 nowe, wcześniej niezdiagnozowane przy pomocy mammografii przypadki raka piersi zostają wykryte przy pomocy tomografii (na 1000 badanych kobiet). Niestety, wyniki fałszywie dodatnie wciąż są problemem. W cytowanym badaniu było ich 53. Jest to też dość droga i dostępna w niewielkiej liczbie placówek metoda.
Samobadanie piersi i badanie palpacyjne
Samobadanie piersi i badanie palpacyjne w lekarskim gabinecie wciąż zalecane jest w wielu krajach, w tym w Polsce. Zostały one natomiast zaniechane w USA. Skuteczność tych metod okazuje się mniejsza lub większa w zależności od badanej populacji. Zależy ona także od umiejętności osoby badającej. W Polsce samobadanie piersi zalecane jest raz na miesiąc, zaczynając od 18 roku życia. Badanie palpacyjne powinno zostać przeprowadzone przez lekarza raz do roku.
Samobadanie piersi najlepiej wykonywać raz w miesiącu, między szóstym a dziewiątym dniem cyklu.
USG piersi
Zadając sobie pytanie “USG czy mammografia” musimy wiedzieć, że badanie ultrasonograficzne piersi nie jest już zalecane jako samodzielna metoda przesiewowa.
Przez pewien czas USG piersi było rekomendowane dla młodych kobiet, ponieważ jest to wysoce bezpieczna i łatwa w wykonaniu metoda. Okazało się jednak, że daje ono dużo odczytów fałszywie dodatnich. W przytoczonym powyżej badaniu było ich 65 na 1000 kobiet. Jednocześnie USG nie było w stanie uwidocznić zwapnień nowotworowych. Ograniczyło to znacznie jego zastosowanie.
Wciąż możemy się zetknąć z ultrasonografią piersi jako metodą uzupełniającą badanie mammograficzne lub palpacyjne. Metoda ta daje również dobre wyniki w wykrywaniu nowotworu w gęstych piersiach (7 nowych przypadków na 1000).
Innowacyjne metody badań przesiewowych
Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne – metoda wczesnego wykrywania zmian nowotworowych AILIS
AILIS to innowacyjna metoda wykorzystująca Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne oraz zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji do wczesnego wykrywania i przewidywania prawdopodobieństwa rozwoju raka piersi. Metoda ta jest dedykowana kobietom o gęstych piersiach, dla których inne wiodące badania jak mammografia nie są w pełni skuteczne. Badanie jest w pełni komfortowe, bezbolesne, bez promieniowania i ucisku a wynik dostępny jest w aplikacji mobilnej już po kilkunastu minutach. Ta metoda już niedługo będzie dostępna dla kobiet i może zrewolucjonizować dotychczasowe podejście do badań przesiewowych w kierunku raka piersi. Dowiedz się więcej o AILIS.
Mówiąc o diagnozie, warto dowiedzieć się, co w przypadku, gdy wynik naszego badania piersi odbiega od normy?
Źródła:
- American Cancer Society. How Common Is Breast Cancer?
American Cancer Society. American Cancer Society Recommendations for the Early Detection of Breast Cancer. - World Health Organization. Breast cancer.
- Breastcancer.org. Ultrasound.
- Erin V Newton. What is the role of ultrasonography in breast cancer screening?
- Cancercare.org. Early Detection and Breast Cancer.
- Pavani Chalasani. What is the efficacy of 3D mammography for breast cancer screening?
- Breastcancer.org. Adding 3-D Mammography or Ultrasound to Regular Screening Finds More Cancers in Dense Breasts.
Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi odpowiedzialności wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.