Prawie połowa kobiet ma gęste piersi. W jaki sposób je rozpoznać?

gęste piersi u kobiet

Temat gęstych piersi nie jest jeszcze wystarczająco nagłośniony i dla wielu kobiet, w tym dla posiadaczek takich właśnie piersi jest zagadnieniem zupełnie nieznanym.

 

gęste piersi

 

To duży błąd, ponieważ gęste piersi są zarówno bardzo trudne w diagnozowaniu wszelkich zmian nowotworowych, jak i… bardzo powszechne, bo ma je niemal połowa kobiet.

 

Czym są gęste piersi? Po czym je poznać?

 

Gęste piersi to takie, w których znajduje się więcej tkanki gruczołowej niż tłuszczowej. To oznacza, że takie piersi są bardziej jędrne, kształtne i twardsze. Ich struktura jest jednak z medycznego punktu widzenia bardziej złożona niż w przypadku piersi, które nie mają gęstej tkanki.

 

U kobiety mającej gęste piersi zdecydowanie ciężej jest wykryć jakiekolwiek zmiany. Jest to na tyle ważny, a wręcz palący temat, że w wielu stanach USA wprowadzono obowiązek informowania kobiet podczas badania mammograficznego o tym, że mają takie właśnie piersi i w ich przypadku samo badanie może być nieskuteczne.

 

Dlaczego gęste piersi są trudniejsze w diagnozowaniu?

 

Najbardziej popularną na świecie metodą diagnozowania raka piersi jest mammografia i dzięki programom przesiewowym przy wykorzystaniu mammografii diagnozowanych jest 2/3 przypadków nowotworu.

 

Niestety w przypadku piersi o gęstej budowie tkanek ta metoda nie jest wystarczająco skuteczna. Dzieje się tak dlatego, że jakość, czyli czytelność i dokładność zdjęcia mammograficznego zależy w zdecydowanym stopniu od wzajemnej proporcji tkanki gruczołowej i tłuszczowej. Gęsta struktura piersi utrudnia rozróżnienie zdrowej i chorej tkanki na obrazie mammograficznym, co z kolei uniemożliwia dokładną diagnozę raka piersi.

 

Prawie połowa kobiet ma gęste piersi, czyli ile?

 

Szacuje się, że około 43% kobiet (w Azji aż 70%) ma gęstą budowę piersi. To daje przerażającą statystykę – niemal ½ populacji kobiet ma ograniczony dostęp do skutecznej metody obrazowania pozwalającej na wczesne wykrywanie raka piersi.

 

Jak postępować w przypadku gęstych piersi, żeby uchronić się przed rakiem? Dbać o stały monitoring stanu zdrowia swoich piersi, aby nie dopuścić do rozwoju zmian, które będą oporne na leczenie. Znać swoje ciało, dbać o dietę i aktywność fizyczną i przede wszystkim szukać skutecznych badań przesiewowych.

W tym momencie efektywnym narzędziem badawczym jest rezonans magnetyczny, który jednak ze względu na wysoką cenę badania oraz jego inwazyjność (m.in. przez podanie kontrastu) nie jest dostępny i wskazany dla wszystkich kobiet.

Technologia AILIS jest bezinwazyjna i bezbolesna. Pozwala na bardzo wczesne wykrywanie zmian nowotworowych w gęstych piersiach i łatwe rozróżnienie tkanek zdrowych od chorych. Dostęp do tej technologii może być szansą dla wielu kobiet, które natura obdarzyła gęstymi piersiami, na długie życie.

 

 

 

 

 

 

Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi odpowiedzialności wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

w kategorii: 
AILIS Redakcja

Masz pytania? Napisz do nas!

Sprawdź naszą ofertę inwestycyjną

*Proszę wypełnić wszystkie pola prawidłowo

Wiadomość wysłana. Dziękujemy za skorzystanie z formularza kontaktowego, zwykle odpowiadamy w ciągu 24h.