Gęste piersi a ryzyko zachorowania na raka

Gęste Piersi

Jak wskazują badania, kobiety z gęstą strukturą piersi częściej narażone są na nowotwory. Niestety połowa populacji kobiet na świecie posiada taką budowę.

 

Piersi kobiet zbudowane są z dwóch rodzajów tkanek: włóknisto-gruczołowej i tłuszczowej. Ta pierwsza budowa charakteryzuje się wysoką gęstością i złożoną strukturą. Warto dodać, że posiadanie gęstych piersi jest całkowicie normalne i powszechne, prawie połowa kobiet na świecie jest tak właśnie zbudowana. Niestety, ta przypadłość przyczynia się do jednego z najsilniejszych znanych obecnie ryzyk zachorowania na raka piersi (Więcej o problemie raka piersi czytaj tutaj).

 

Dlaczego? Ponieważ badanie mammograficzne – nadal najbardziej popularne przesiewowe badanie na świecie – nie daje jednoznacznych wyników wśród kobiet o gęstej budowie piersi. W takich piersiach ciężko jest odróżnić zmianę nowotworową od dominujących w tkance gruczołów ponieważ i jedne i drugie (zmiany nowotworowe i gruczoły) wyglądają w obrazie mammograficznym bardzo podobnie. To dlatego niektóre guzy mogą zostać ukryte lub niezauważone. Skuteczność badań mammograficznych w takich przypadkach spada nawet do poziomu 30 proc.

 

Ewentualne ryzyko

 

Ilość gęstej tkanki w piersiach jest mierzona przez radiologa w czterostopniowej skali BI-RADS: A – to przypadek, w którym piersi składają się całkowicie z tkanki tłuszczowej, B – widoczna jest głównie tkanka tłuszczowa z rozproszonymi obszarami tkanki gruczołowej, C – mieszkanka obu tkanek, D – piersi są całkowicie zbudowane z gęstej tkanki włókniakowo-gruczołowej.

 

Gęstość nie jest determinowana rozmiarem miseczki ani czuciem piersi. Z czasem może się zmniejszać lub zmieniać z wiekiem kobiety. Bardzo często u dojrzałych kobiet piersi stają się bardziej tłuszczowe i mniej giętkie.

 

Posiadanie gęstych piersi nie jest równoznaczne z tym, że na pewno rozwinie się w nich nowotwór. Po badaniach przesiewowych należy skonsultować się z lekarzem na temat ogólnego ryzyka zachorowania na raka oraz rozpocząć monitoring ewentualnych zagrożeń.

 

Podsumowanie: fakty i mity o gęstych piersiach

 

Piersi o gęstej budowie są ciężkie?

 

Mit.

 

Określenie „gęstość” nie dotyczy rzeczywistej masy piersi, a jej tkanki, w której zawierają się gruczoły mleczne, przewody mleczne czy tkanka łączna.

 

Czy starsze kobiety mają gęstsze piersi?

 

Mit.

 

Faktem jest, że kobiety w wieku rozrodczym częściej mają gęste piersi, a po menopauzie gruczoły mleczne i przewody zwyczajnie się kurczą, pozostawiając więcej tkanki tłuszczowej. Niekiedy jednak w miarę starzenia, niektóre kobiety nadal posiadają gęstą budowę z powodu np. terapii hormonalnej, jaką stosowały w celu zwalczania uciążliwych objawów menopauzy. Gęstość może zmieniać się z czasem, eksperci podkreślają, że znane są przypadki, kiedy jednego roku kobieta ma gęste piersi, następnego roku już nie.

 

Im większa waga ciała kobiety, tym bardziej gęste piersi?

 

Mit.

 

W rzeczywistości jest odwrotnie. Im mniejsza waga kobiety, tym gęstsze stają się jej piersi; im więcej kobieta przybierze na wadze, tym grubsze będą jej piersi. To samo dotyczy kobiet z naturalnie dużymi piersiami – im większe piersi, tym więcej tkanki tłuszczowej.

 

Czy gęste piersi zwiększają ryzyko nowotworu?

 

Fakt.

 

Posiadanie gęstej tkanki piersi zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Wszystko ze względu na trudności z obrazowaniem podczas badania mammograficznego. Gruczołowata struktura piersi nierzadko maskuje powstałe zmiany nowotworowe.

 

Czy aż połowa kobiet na świecie ma gęstą tkankę?

 

Fakt.

 

Wysoka gęstość piersi to powszechne zjawisko. Około 50 proc. kobiet w wieku ok. 40 lat ma gęste piersi. Przypadłość ta częściej dotyczy kobiet zarówno młodych, jak i szczupłych.

 

Po zdiagnozowaniu gęstych piersi potrzebne będą dalsze badania?

 

Fakt.

 

Gęsta tkanka utrudnia dostrzeżenie raka podczas badania mammograficznego. Przy tej przypadłości kluczowym jest zaplanowanie cyklicznych badań prewencyjnych, pamiętając przy tym, że najlepszym sposobem zwalczania raka jest jego wczesne wykrycie.

 

Czy mammografia jest jedynym badaniem przesiewowym w kierunku raka piersi?

 

Mit.

 

Mammografia nadal jest co prawda najbardziej popularną metodą badania piersi, jednak nie jest ona w pełni skuteczna w przypadku gęstych piersi. Rozwiązaniem jest nowoczesna technologia. AILIS to urządzenie diagnostyczne bazujące na unikalnej metodzie Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego, które pozwala na nieinwazyjne i bezdotykowe wykrywanie zmian nowotworowych piersi oraz anomalii o potencjale rozwoju w kierunku raka piersi (Więcej o technologii AILIS czytaj tutaj).

 

Źródła:
https://www.cancer.gov/types/breast/breast-changes/dense-breasts

https://www.breastcancer.org/risk/risk-factors/dense-breasts

w kategorii: 
AILIS Redakcja

Masz pytania? Napisz do nas!

Sprawdź naszą ofertę inwestycyjną

*Proszę wypełnić wszystkie pola prawidłowo

Wiadomość wysłana. Dziękujemy za skorzystanie z formularza kontaktowego, zwykle odpowiadamy w ciągu 24h.