Czy to na pewno rak piersi? Część I

Czy to rak piersi

Budząca podejrzenie zmiana w piersi to jeszcze nie powód do paniki. Większość z nich to zazwyczaj zmiany łagodne.

 

W tym artykule opisujemy proces dalszej diagnostyki w przypadku podejrzenia raka piersi. Pamiętaj, że zupełne wyleczenie raka piersi jest możliwe w większości przypadków.

 

 

Diagnostyka różnicowa raka piersi

 

W przypadku znalezienia niepokojących zmian w piersi, takich jak guzek, konieczne mogą być dalsze badania. Wykonuje się je w celu potwierdzenia, z czym mamy do czynienia. Ten proces określany jest jako diagnostyka różnicowa. Jeśli taka zmiana zostanie wykryta u Ciebie możliwe, że zostaniesz skierowana do lekarza specjalisty chorób piersi albo chirurga w celu konsultacji. Po przeprowadzeniu dodatkowych badań zwykle można zidentyfikować zmianę i podjąć decyzję o dalszym postępowaniu/ewentualnym leczeniu. Możliwe zmiany jakie wykrywane są w piersiach to m.in. torbiele piersi, mastopatia, gruczolakowłókniak, brodawczak wewnątrzprzewodowy piersi, tłuszczak i martwica tkanki tłuszczowej, a także rak piersi.

 

 

Diagnostyka raka piersi – dodatkowe badania

 

Przeczytaj z jakimi uzupełniającymi badaniami możesz zetknąć się na tym etapie diagnostyki raka piersi.

 

USG piersi

 

USG piersi – jest badaniem szybkim, bezpiecznym i bezbolesnym. Za pomocą głowicy przyłożonej do piersi, która wysyła fale dźwiękowe (niesłyszalne dla ucha ludzkiego) generowany jest obraz wnętrza piersi.

 

Mammografia

 

Mammografia diagnostyczna jest z zasady podobna do standardowej mammografii przesiewowej. Może zajść potrzeba wykonania większej liczby zdjęć. Używana jest także nazwa mammografia celowana.

 

Rezonans magnetyczny piersi

 

MRI piersi, czyli rezonans magnetyczny piersi, pozwala uzyskać doskonałej jakości obrazy wnętrza ciała. Stąd używany jest zarówno przy diagnostyce jak i monitorowaniu przebiegu leczenia.

 

Wspomniane wyżej metody są obszerniej opisane w naszym artykule dotyczącym badań przesiewowych w kierunku raka piersi. Przy ich pomocy lekarz może dokonać oceny, czy mamy do czynienia ze zmianą nowotworową. W niektórych przypadkach rozstrzygającym badaniem będzie biopsja.

 

 

 

Czym jest biopsja piersi?

 

 

Biopsja piersi to najdokładniejsza dostępna metoda pomagająca rozstrzygnąć obecność nowotworu. Pozwala ona również określić rodzaj raka piersi. Podczas biopsji pobierany jest mały fragment tkanki lub płynu z piersi, który następnie badany jest przez doświadczonego lekarza patologa. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje biopsji:

 

  • biopsja cienkoigłowa BAC jest najmniej obciążająca dla pacjentki. Daje też najmniej dokładne wyniki. Podczas procedury cienka, pusta w środku igła jest używana w celu pobrania materiału ze zmiany. Czasem wykonuje się ją nawet bez znieczulenia.
  • biopsja gruboigłowa i biopsja mammotomiczna to zabiegi wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Używana jest grubsza igła, niż w przypadku biopsji cienkoigłowej. Za jej pomocą pobierany jest fragment (lub kilka fragmentów) tkanki z piersi. Powrót do normalnej aktywności jest możliwy szybko, po jednym lub dwóch dniach.
  • biopsja chirurgiczna – polega na wycięciu części lub całości zmiany z piersi przez chirurga. Następnie wycięta zmiana podlega uważnej ocenie. Najczęściej wycięcie dokonywane jest w trakcie zabiegu pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu zostaną założone szwy, pozostanie też blizna.
  • biopsja węzłów chłonnych dotyczy węzłów chłonnych znajdujących się w okolicy piersi – pod pachą i przy obojczyku. Znajdują tu zastosowanie wszystkie powyżej opisane metody pobierania materiału. W zależności od typu zabiegu możliwe są różne powikłania.

Jeśli planowany jest u ciebie zabieg biopsji, zapytaj lekarza o jej rodzaj, przebieg zabiegu i możliwe skutki uboczne.

 

 

 

Podczas czekania na wyniki pamiętaj o tym, że większość zmian wykrywanych w piersi nie ma podłoża nowotworowego. Czym zatem mogą być? Przeczytaj o tym w drugiej części tego artykułu.

 

 

 

 

Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi odpowiedzialności wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

 

w kategorii: 
AILIS Redakcja

Masz pytania? Napisz do nas!

Sprawdź naszą ofertę inwestycyjną

*Proszę wypełnić wszystkie pola prawidłowo

Wiadomość wysłana. Dziękujemy za skorzystanie z formularza kontaktowego, zwykle odpowiadamy w ciągu 24h.