Wczesne objawy raka piersi

rak piersi objawy

Kluczem do pełnego wyzdrowienia jest wczesna diagnoza i leczenie. Czy potrafisz rozpoznać u siebie pierwsze objawy raka piersi?

 

 

Objawy raka sutka

 

Gdy nowotwór sutka znajduje się jeszcze na wczesnym stadium rozwoju, może nie dawać żadnych objawów. Właśnie dlatego czekanie do momentu wystąpienia pierwszych symptomów choroby może się dla wielu osób źle skończyć. Najlepszym sposobem na wczesne wykrycie raka jest regularna kontrola stanu zdrowia naszych piersi. Sprawdź jak technologia i sztuczna inteligencja mogą pomóc we wczesnej diagnostyce raka piersi.

 

Czasem, pomimo regularnych badań kontrolnych, rak umyka oku lekarza. Może się to zdarzyć zwłaszcza wtedy, gdy kobieta posiada piersi o gęstej budowie. Zdarza się również, że część z tych niewykrytych przypadków raka zostanie zdiagnozowana podczas palpacyjnego (ręcznego) badania piersi przez lekarza. Polskie wytyczne wciąż zalecają wykonywanie palpacyjnego samobadania piersi co miesiąc, zaczynając od 18 roku życia, a skuteczność tej metody została potwierdzona. Samobadanie może pozwolić na wykrycie wyczuwalnych zmian. Metoda ta nie znalazła jednak potwierdzenia w USA. American Cancer Society informuje, że zmiany wyczuwalne w ten sposób podobnie wcześnie zauważalne były również podczas codziennych czynności, takich jak mycie się czy ubieranie.

 

 

Niezależnie jednak od kraju i podejścia do samobadania wczesne wykrycie raka piersi wpływa na skuteczność jego leczenia, dlatego należy pamiętać o regularnym badaniu i monitorowaniu stanu zdrowia piersi oraz wiedzieć jakie objawy może dawać ten nowotwór.

 

 

Jak rozpoznać raka piersi?

 

 

Zazwyczaj jako pierwszy pojawia się mały bezbolesny guzek lub stwardnienie zlokalizowane w miąższu piersi, lub pod pachą. Czasem pierwszym objawem jest obrzęk i bolesność piersi, zmiana jej konturu czy rozmiaru. Trzeba także zwracać uwagę na inne objawy, takie jak wyciek płynu z sutka, wciągnięcie sutka do wewnątrz piersi, zmiany chorobowe na piersi. Klasycznym objawem jest “objaw skórki pomarańczowej” – tak wygląda zmieniona chorobowo skóra. Obecne jest zaczerwienienie, suchość, pogrubienie, łuszczenie się. Czasami rak daje pierwsze objawy w postaci powiększonych węzłów chłonnych pod pachą lub w okolicy obojczyka.
Dowiedz się więcej o tym, co powoduje raka piersi.

 

 

Zaobserwowałaś u siebie objawy nowotworu piersi? Reaguj!

 

Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych lub inne niepokojące objawy, niezwłocznie zgłoś się do lekarza! Nie zawsze ich obecność oznacza raka, jednak w przypadku jego wystąpienia szybkie leczenie jest priorytetem. Również dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza i edukacja o raku piersi.

 

 

Objawy raka piersi u mężczyzn

 

 

Jakie są objawy raka piersi u mężczyzn? Są one bardzo podobne do tych występujących u kobiet, opisanych powyżej. Często jednak są one bagatelizowane i pomijane, ponieważ mężczyźni nie są świadomi, że choroba może dotknąć również ich. Nie jest to prawdą, ponieważ tkanka piersiowa jest obecna do pewnego stopnia również w męskim ciele. Jej poziom rozwoju przypomina ten u dziewczynki przed osiągnięciem wieku dojrzewania. Rak piersi u mężczyzn jest relatywnie rzadką chorobą (występuje od 70 do 100 razy rzadziej, niż u kobiet) i dotyka głównie starsze osoby.

W związku z tym nie istnieje schemat badań przesiewowych raka piersi u mężczyzn. Zalecane są one jednak w przypadku obecności genetycznych mutacji związanych ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka sutka, takich jak BRCA1 i BRCA2.

 

 

Sprawdź jakie są najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody badań profilaktycznych piersi.

 

 

 

 

Źródła:

  1. American Cancer Society. Breast Density and Your Mammogram Report. 
  2. McDonald S, Saslow D, Alciati MH. Performance and reporting of clinical breast examination: A review of the literature. CA Cancer J Clin 2004;54:345-61.
  3. American Cancer Society. American Cancer Society Recommendations for the Early Detection of Breast Cancer.
  4. WebMD. Breast Cancer Signs and Symptoms. [dostęp 10.09.2020]
  5. Jassem J, Krzakowski M, Bobek-Billewicz B et al. Breast cancer. Oncol Clin Pract 2018; 14. DOI: 10.5603/OCP.2018.0027
  6. Mayo Clinic. Breast Cancer.
  7. American Cancer Society. Breast Cancer Signs and Symptoms.
  8. American Cancer Society. Key Statistics for Breast Cancer in Men.
  9. Cancer.net. Breast Cancer in Men: Screening.

 

 

 

 

Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi odpowiedzialności wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

w kategorii: 
AILIS Redakcja

Masz pytania? Napisz do nas!

Sprawdź naszą ofertę inwestycyjną

*Proszę wypełnić wszystkie pola prawidłowo

Wiadomość wysłana. Dziękujemy za skorzystanie z formularza kontaktowego, zwykle odpowiadamy w ciągu 24h.