AILIS to startup medyczny z Krakowa. Chce podbić świat technologią wczesnego diagnozowania zmian nowotworowych oraz szacowania ryzyka zachorowania w przyszłości. NCBR wsparł ich kwotą prawie 5 mln złotych na badania kliniczne.
Według danych WHO z 2018 roku rak był przyczyną śmierci największej liczby osób na świecie. W sumie zmarło na niego 9,6 mln ludzi. Nowotwory atakowały najczęściej płuca i piersi – zanotowano po 2,09 mln przypadków. W przypadku raka piersi zmarło 627 tys. osób.
Amerykańskie statystyki pokazują, że na złośliwego raka piersi zapadnie 1 z 8 kobiet. W przypadku mężczyzn jest to 1 na 833. Nowotwór wykryty i leczony w początkowej fazie może być całkowicie wyleczalny, natomiast w przypadku rozwoju guza do IV stadium, wskaźnik przeżycia spada do zaledwie 22 proc.
Wczesna diagnoza jest kluczowym elementem walki z rakiem piersi
I właśnie w tej sferze działa Ailis, który łączy sztuczną inteligencję, telemedycynę i Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne. O ile te dwa pierwsze elementy są raczej znane, o tyle trzeci wymaga wytłumaczenia. Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne to metoda diagnostyczna, polegająca na chwilowym pobudzeniu przepływu energii cieplnej wewnątrz tkanek piersiowych. Pozwala to zobaczyć wewnętrzną aktywność energetyczną tych tkanek i dostrzec wszelkie anomalie. Sieci neuronowe analizują tkanki i wyniki w czasie i na tej podstawie prognozują ryzyko zachorowania w przyszłości.
Pacjentka po badaniu otrzymuje rekomendowany termin kolejnego badania kontrolnego. Jeśli otrzymany podczas badania wynik budzi zastrzeżenia, jest niejednoznaczny – pacjentka jest automatycznie umawiana na wizytę u specjalisty
Badanie metodą Ailis trwa cztery minuty, wyniki są po dziesięciu
Badanie wykonuje się w specjalnie zaprojektowanej kapsule, która przeszła już pierwsze wyniki badań przedklinicznych. Trwa cztery minuty, a więc jest kilkakrotnie krótsze niż mammografia.