Czy to na pewno rak piersi? Część II

guzy piersi

Nie każda zmiana zaobserwowana w piersi to rak. Czym zatem są łagodne zmiany w piersiach i jak należy z nimi postępować?

 

Ten wpis przygotowaliśmy dla tych, którzy chcieliby zajrzeć za kulisy procesu diagnostycznego i dowiedzieć się, czym są i jak diagnozuje się inne, częste zmiany pojawiające się w piersiach, które nie są pochodzenia nowotworowego. Zaliczamy do nich takie zmiany jak torbiele piersi, mastopatia piersi, gruczolakowłókniak piersi i rozstrzenie przewodów wyprowadzających. Budzić nasz niepokój mogą również stany zapalne piersi.

 

 

Łagodne zmiany w piersiach

 

Rak piersi a torbiel

 

Torbiel to wypełniona płynem przestrzeń wewnątrz piersi. Aby uwidocznić obecność płynu, wystarczy USG. Podczas biopsji cienkoigłowej można dokonać oceny płynu. Jeśli wydaje się zielonkawy, brązowy lub po prostu ciemny, wskazuje to raczej na obecność torbieli. Torbiel jako taka nie wymaga zazwyczaj leczenia, a może nawet zniknąć w efekcie zabiegu biopsji.

 

Rak piersi a gruczolakowłókniak 

 

Gruczolakowłókniak tzw. prosty to częsty guzek piersi, który nie grozi rozwojem nowotworu. Jest obły i twardy,  przesuwalny względem podłoża i może zmniejszać się lub zwiększać pod wpływem czasu. W jednej piersi może występować jeden lub kilka.

 

Zazwyczaj wszystkie wyglądają tak samo pod mikroskopem. Występują jednak także rzadsze gruczolakowłókniaki złożone, które wykazują cechy złośliwości. Badaniem rozstrzygającym jest biopsja. Gruczolakowłókniaki można usunąć chirurgicznie. Decyzja o ich pozostawieniu lub usunięciu podejmowana jest w zależności od ich charakteru oraz dyskomfortu, który mogą potencjalnie powodować.

 

Rak piersi a zatkanie przewodu mlekowego

 

Zablokowanie przewodu mlecznego zdarza się najczęściej podczas karmienia piersią i dotyczy jednej piersi. Wyczuwalny może być w niej guzek lub stwardnienie, a cała pierś może być obrzęknięta i tkliwa. Niestety ta przypadłość raczej nie rozwiąże się sama. Jest jednak wiele sposobów, których możesz spróbować w domu, aby sobie pomóc (np. masaży). Zwracaj uwagę, czy nie pojawiają się objawy infekcji – gorączka, zaczerwienienie skóry.

 

Rak piersi a infekcja

 

Jeśli zadajesz sobie to pytanie, być może słyszałaś już o tym, czym jest rak zapalny piersi. To rodzaj nowotworu, który łatwo pomylić z infekcją w początkowym jego stadium. Zwykłe zapalenie sutka zdarza się najczęściej podczas karmienia piersią. Jego objawami są obrzęk, zaczerwienienie i ból. Antybiotyki są pierwszym wyborem w takiej sytuacji, a jeśli objawy ustąpią w trakcie ich stosowania, zazwyczaj nie ma potrzeby prowadzenia dalszej diagnostyki.

 

Rak piersi a mastopatia

 

Mastopatia, czyli zwyrodnienie włóknisto-torbielowate, nie jest chorobą, a stanem, który rozwija się naturalnie u prawie połowy kobiet w ciągu życia. Czasem nie daje żadnych objawów. Może powodować także tkliwość piersi (zwłaszcza przed okresem) lub objawiać się w postaci wyczuwalnych guzków w strukturze piersi. W większości przypadków mastopatia dotyka obydwu piersi jednocześnie. W przypadku obecności guzków pełna diagnostyka raka piersi (mammografia, USG, biopsja) jest zalecana. Leczenie mastopatii nie jest konieczne, ale można je rozważyć w przypadku dokuczliwości objawów.

 

Gęste piersi

 

Rozważając różne przyczyny problemów diagnostycznych w przypadku raka piersi, nie zapominajmy o gęstych piersiach. Ich posiadaczkami jest praktycznie połowa kobiet na świecie. Utrudniają one interpretację badania mammograficznego, ponieważ wyglądem przypominają w nim utkanie nowotworu. Często podczas samobadania może wydawać się, że Twoja pierś jest mocno „guzkowata”. W przypadku gęstych piersi to właśnie dominacja gruczołów może dawać takie odczucia. Dowiedz się więcej o gęstych piersiach. 

 

 

Pamiętaj, że niniejszy artykuł nie przedstawia kompletnej listy dolegliwości dotyczących piersi oraz możliwych objawów. Zawsze podejmuj decyzje dotyczące swojego życia i zdrowia w oparciu na konsultacji z lekarzem.

 

 

 

 

 

 

Źródła:

  1. CDC. How is breast cancer diagnosed?
  2. Cancer.org. Breast Biopsy.
  3. Mayo Clinic. Mammogram.
  4. Radiology.info. Magnetic Resonance Imaging (MRI) – Breast.
  5. Radiology.info. Ultrasound – Breast.
  6. Health.am. Breast Cancer Differential Diagnosis.
  7. Mayo Clinic. Breast cyst.
  8. Breast Cancer Now. Periductal mastitis.
  9. Mayo Clinic. Fibrocystic breast.
  10. WebMD. Breast Infection vs. Inflammatory Breast Cancer.
  11. Mayo Clinic. Fibroadenoma.
  12. Fibroadenomas of the Breast. 

 

 

 

Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi odpowiedzialności wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

 

w kategorii: 
AILIS Redakcja

Masz pytania? Napisz do nas!

Sprawdź naszą ofertę inwestycyjną

*Proszę wypełnić wszystkie pola prawidłowo

Wiadomość wysłana. Dziękujemy za skorzystanie z formularza kontaktowego, zwykle odpowiadamy w ciągu 24h.