Rak Piersi – cichy zabójca
Podczas gdy świat pogrążył się w strachu spowodowanym wybuchem pandemii koronawirusa, zdrowie i choroba stały się przedmiotem codziennych dyskusji. W tym wpisie chcieliśmy zwrócić Waszą uwagę na chorobę, której ofiarą pada porównywalnie duża liczba osób – niepotrzebnie.
Codziennie na świecie ofiarami pandemii COVID-19 pada około 6 000 osób [stan na wrzesień 2020]. Te dane w obliczu wysiłku włożonego w walkę z koronawirusem wywołują ogromne obawy o zdrowie i życie. Jednak to nie tylko wirus powinien wywoływać u nas niepokój. Według WHO co roku, na całym świecie rozpoznaje się około 2.1 miliona nowych przypadków raka piersi. To właśnie ta choroba zbiera ogromne żniwa – każdego dnia z jej powodu na świecie umiera prawie 2 000 kobiet.
Wielu z tych zgonów można uniknąć – pamiętaj, że rak piersi jest całkowicie wyleczalny, jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowany!
W tym i następnych artykułach będziemy opisywać:
-
- czym dokładnie jest rak piersi,
- kto znajduje się w grupie szczególnego ryzyka,
- jakie są objawy raka piersi
- jak przebiega diagnoza zmian nowotworowych piersi i nowoczesne leczenie.
Co to jest rak piersi i skąd się bierze?
Kiedy mówimy o raku piersi, nie mamy na myśli jednej choroby, a całą grupę zmian o charakterze nowotworowym powstałych w obrębie piersi. Każdy typ tego nowotworu różni się w pewnym stopniu od pozostałych zarówno objawami, jak i sposobem leczenia.
Początek chorobie dają nasze własne komórki, które ulegają różnym mutacjom i niekontrolowanym podziałom, powiększają masę guza. Wkrótce dołącza proces tworzenia nowych naczyń krwionośnych, które dostarczać mu będą składników odżywczych. Zjawisko to nazywamy neoangiogenezą. Rosnący rak zaczyna szerzyć się na otaczające tkanki, w tym węzły chłonne. W późniejszych stadiach choroby komórki nowotworowe przemieszczają się z krwią lub limfą do odległych narządów, tworząc wzrastające niezależnie przerzuty.
Naszym celem jest rozpoznanie choroby na jak najwcześniejszym stadium, kiedy pełne usunięcie guza jest wciąż możliwe.
Co powoduje raka piersi?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Udało się natomiast zidentyfikować pewne czynniki ryzyka wystąpienia choroby. Warto pamiętać, że nawet jeśli znajdziemy u siebie większość z poniżej wymienionych czynników, nie oznacza to, że na pewno zachorujemy! Niestety podobnie nie można u nikogo wykluczyć możliwości wystąpienia nowotworu.
Płeć
Pierwszym z nich jest płeć żeńska. Rak piersi występuje u kobiet 100-krotnie częściej niż u mężczyzn. Związane jest to z zależnością wielu rodzajów raka od estrogenów. Hormony te naturalnie występują w ciele kobiet w większych stężeniach niż u mężczyzn. Im dłuższa ekspozycja tkanki piersi na estrogeny, tym wyższe ryzyko rozwoju raka. Dlatego też kobiety, które wcześnie, przed 12 rokiem życia, zaczęły miesiączkować i / lub które przeszły menopauzę po 55. roku życia, znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka. Wczesne zajście w ciążę jest czynnikiem ochronnym, ponieważ głównie występującym wówczas hormonem jest progesteron.
Czynniki dziedziczne
Od 5 do 10% przypadków raka piersi ma podłoże w rodzinnie występujących mutacjach. Jeśli wśród twoich bliskich krewnych był przypadek raka piersi lub jajnika, miej się na baczności. Najczęściej mutacje spotykamy w genach nazywanych BRCA1 i BRCA2. Przez pewien czas cały świat mówił o Angelinie Jolie, która zdecydowała się na zabieg usunięcia obydwu piersi. Stało się to po tym, gdy dowiedziała się, że jest nosicielką mutacji BRCA1.
Historia chorób nowotworowych
Jeśli kiedykolwiek zdiagnozowano u Ciebie raka piersi, ryzyko rozwoju kolejnego nowotworu sutka jest u Ciebie zwiększone około 3 lub 4-krotnie. Także jeśli stwierdzono u Ciebie tzw. raka zrazikowego in situ lub atypową hiperplazję, to jest to czynnik przemawiający za zwiększoną czujnością onkologiczną. Atypowa hiperplazja to to nienowotworowa zmiana w budowie komórek. Są też inne typy nowotworów o wykazanym związku z rakiem piersi, takie jak rak jelita grubego, rak jajnika i rak trzonu macicy.
Gęstość piersi
Tak zwane gęste piersi również mogą stanowić problem. Rozumiemy przez to piersi, które zawierają dużo tkanki gruczołowej i łącznej, a mało – tłuszczowej. Cechuje je dwukrotnie zwiększona podatność na rozwój nowotworu. Ponadto rutynowo wykonywane badanie mammograficzne nie daje w ich przypadku miarodajnych rezultatów, ponieważ ich “gęsta” struktura utrudnia rozpoznanie raka. Czy wiesz, że praktycznie połowa kobiet na świecie cechuje taka właśnie budowa? Dowiedz się więcej o gęstych piersiach.
Wiek
Rak piersi jest rozpoznawany głównie u kobiet w wieku ponad 50 lat. Tylko 5% przypadków dotyczy kobiet poniżej 40. roku życia.
Tryb życia
Nasz tryb życia to również czynnik ryzyka. Do rozwoju raka piersi szczególnie przyczynia się otyłość i nadużywanie alkoholu.
Źródła:
- Our World in Data. Coronavirus (COVID-19) Deaths.
- World Health Organization. Breast Cancer.
- Harvard Health Publishing. Risk Factors for Breast Cancer.
- Mayo Clinic. Breast Cancer
- Breastcancer.org Breast Cancer Risk Factors.
- Cancer Treatment Centers for America. Breast cancer risks factors.
Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi odpowiedzialności wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.