Badania piersi AILIS – sprawdź na czym polegają i czy możesz wziąć w nich udział

badanie Ailis

Startup medtech AILIS z Krakowa w latach 2023-2024 realizuje proces oceny klinicznej nowopowstałej metody wczesnego wykrywania raka piersi. Badania piersi kobiet nową metodą obecnie prowadzone są w Galerii Kazimierz w Krakowie. Czeka nas rewolucja w diagnostyce nowotworów piersi, która dzięki AILIS i AI może być szybka, bezbolesna i spersonalizowana.  

 



Zobacz, jak wygląda badanie: film

Sprawdź, kto może wziąć udział: ailiscare.com/badania

Spełniasz kryteria udziału? Zgłoś się: ailiscare.com/formularz

 

 

 


7 lat prac badawczo-rozwojowych

 

Technologia AILIS obok autorskiej metody badania tkanek piersi do oceny ich zdrowia wykorzystuje sztuczną inteligencję i głębokie sieci neuronowe. Prace nad jej zbudowaniem AILIS trwały ponad 7 lat. W tym okresie w projekt zaangażowanych było ponad 100 naukowców, lekarzy, inżynierów, programistów z czołowych instytucji naukowych i ośrodków badawczych.

 

Zanim metoda AILIS zostanie wprowadzona na rynek musi przejść proces oceny klinicznej –  jest on realizowany od 2023 roku. Cały proces ma na celu, zgodnie z przepisami prawa polskiego i europejskiego, potwierdzenie skuteczności stworzonej technologii. Badania przedkliniczne AILIS (zrealizowane wcześniej na prototypie urządzenia) pokazały olbrzymi potencjał tej metody we wczesnym wykrywaniu raka piersi.

 

Dwa etapy badań – poznaj je

 

Zanim startup rozpocznie badania kliniczne (etap 2) realizuje etap „uczenia” sztucznej inteligencji (etap 1 – obecnie). Podczas etapu pierwszego – eksperymentu medycznego gromadzone są wysokiej jakości dane na potrzeby szkolenia algorytmów AI. Podczas drugiego tzw.  klinicznego celem będzie ocena skuteczności zastosowanej metody: jej czułości i swoistości w monitorowaniu stanu zdrowia.

 

– W systemie AILIS wykorzystywane są zarówno klasyczne algorytmy uczenia maszynowego, jak i głębokie sieci neuronowe, stosowane bardzo szeroko w systemach sztucznej inteligencji. Algorytmy AILIS „potrafią” nauczyć się rozpoznawać anomalie i zastosować tę umiejętność do każdego nowego badania – mówi prof. Mariusz Witek specjalista ds. sztucznej inteligencji w AILIS. – Drugim aspektem jest ciągłe doskonalenie. Wraz z rosnącą liczbą badań algorytmy potrafią dostrzec coraz więcej cech towarzyszących rozwojowi nowotworu i poprawić skuteczność diagnostyki. Można powiedzieć, że nabierają doświadczenia z każdym nowym badaniem.

 

Dla kogo to badanie?

 

Na przeprowadzenie pierwszego etapu tj. uczenia algorytmu, startup posiada zgodę Komisji Bioetycznej. Badania realizowane są w centrum badań AILIS  w krakowskiej Galerii Kazimierz.– Zgłaszać chęć udziału w nim można poprzez stronę www.ailiscare.com/badania.  Obecnie poszukujemy do badań kobiet  w wieku powyżej 45 lat (bez podejrzenia nowotworu) i  kobiet z podejrzeniem nowotworu (BI-RADS 4b, 4c lub 5) niezależnie od wieku. Uczestnicząc w badaniu każda z kobiet przyczyni się do postępu w nauce, a także doskonalenia nowej metody badawczej. Dopiero potem system poddany zostanie badaniom klinicznym – zapowiada Michał Matuszewski, współtwórca AILIS.

 

Zapewnione badania diagnostyczne

Naukowa wartość rozpoczynających się badań systemu AILIS jest nie do przecenienia. Ponadto osoby, które zakwalifikują się do badań AILIS będą miały zapewnione dodatkowe badania diagnostyczne: USG, rezonans lub mammografię.  Uczestniczki badania AILIS otrzymują  także krem do biustu dr Irena Eris SPA Resort Vibrant Rio.

 

Jaka działa metoda AILIS?

 

Sposób badania i cała procedura w tym przypadku są bardzo innowacyjne. Kobieta siada na wygodnym fotelu, a  urządzenie dobiera do niej właściwą pozycję do badania. Następnie je wykonuje zaledwie w ciągu 4 minut. Przy badaniu obecna jest operatorka medyczna.

 

Autorski sposób obrazowania tkanek nazywa się Parametrycznym Obrazowaniem Dynamicznym (POD). – Urządzenie, badając piersi bezdotykowo i bez promieniowania jonizującego, wykonuje 250 pomiarów, zbiera w ten sposób skondensowaną informację o tym, w jaki sposób działa badana tkanka. Pozwala odróżnić obszar o zwiększonej aktywności od normalnego tła. Większość nowotworów piersi cechuje się właśnie taką większą aktywnością widoczną w POD z powodu zwiększonego metabolizmu oraz perfuzji krwi – wyjaśnia dr inż. Mateusz Moderhak, współtwórca AILIS, dodając: – Mammografia i rezonans potrafią zobrazować widoczną strukturę guza, a nie jego funkcjonowanie. My mamy możliwość obrazowania funkcjonowania badanej tkanki, gdzie anomalia może pojawić się przed uwidocznieniem się struktury guza. Dlatego możemy powiedzieć, że widzimy raka wcześniej niż inne metody.

 

W projekt zaangażowani są lekarze specjaliści, a wśród nich dr n. med. Kamil Drucis z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, współtwórca AILIS, sposób powstawania nowotworu tłumaczy tak:  – W nowotworze proces namnażania naczyń jest chaotyczny i gwałtowny. Jedną jego cechą jest zdolność do zmuszenia organizmu do wytwarzania nowych naczyń, które zapewniają odżywienie nowotworu. Stąd nazwa neoangiogeneza. Jeśli porównamy nowotwór i zdrową tkankę do miast, to zdrowa tkanka będzie dobrze zaplanowanym miastem z budynkami, służącymi określonym celom,  ulicami zapewniającymi transport. Nowotwór będzie przypominał fawele, gdzie uliczki powstają przypadkowo i chaotycznie, a ich przebieg wymuszany jest przez powstawanie nowych domów.

 

Samodoskonalenie i personalizacja

 

Do badań piersi obecnie wykorzystywane są USG, mammografia, rezonans magnetyczny. AILIS to zupełnie inna metoda badań. – Nasza metoda wyróżnia się na tle innych badań brakiem bólu, nieinwazyjnością, brakiem promieniowania i możliwością częstego powtarzania i – co niezwykle ważne – szybkością procedury oraz przedstawienia wyniku. To właśnie AI i automatyzacja procedur pozwolą (po wdrożeniu metody) na przekazanie pacjentce wyniku w ciągu 15 minut od rozpoczęcia badania – mówi Michał Matuszewski, CEO AILIS.

 

Metoda AILIS łączy w sobie wiele nowatorskich cech, związanych zarówno z techniką samego badania, jak i podejściem do automatyzacji analizy zebranych danych. – Spośród wielu cech AILIS można wymienić dwie, które wiążą się z metodami sztucznej inteligencji: samodoskonalenie oraz personalizacja. Już tylko te dwie cechy sprawiają, że systemu AILIS nie można traktować w kategoriach typowego urządzenia diagnostycznego. Nabywa ono nowe umiejętności z każdym przeprowadzonym badaniem. Potrafi rozpoznawać anomalie i zastosować tę umiejętność do każdego kolejnego badania. Potrafi też przeprowadzić analizę porównawczą (wyników kolejnych badań tej samej osoby), aby sprawdzić czy nie zaszła jakaś niepokojąca zmiana. W przyszłości system AILIS będzie potrafił korelować wiele cech personalnych, aby maksymalizować skuteczność diagnozy – wyjaśnia prof. dr. hab. Mariusz Witek, w AILIS specjalista ds. sztucznej inteligencji.

 

 

Niepokojące statystyki

 

Statystyki dotyczące raka piersi są bezlitosne i wskazują na rosnący trend zachorowań na całym świecie. Szacuje się, że 1 na 8 kobiet w swoim życiu zachoruje na ten nowotwór[1]. Również w Polsce rak piersi jest na pierwszym miejscu wśród nowotworów złośliwych u kobiet.

 

W 2020 roku zdiagnozowano go 24 644 razy, czyli 67 razy dziennie[2]. Co więcej, ponad 70% zmian w piersiach wykrywanych jest samodzielnie przez kobiety lub ich partnerów[3] – niestety często na bardzo późnym etapie, co przekłada się na wysokie statystyki śmiertelności. W 2020 roku w Polsce aż 8 805 kobiet zmarło z tego powodu – 24 kobiety każdego dnia[4]. Tymczasem zdiagnozowanie choroby na wczesnym etapie pozwala szybko wdrożyć efektywne metody leczenia i zwiększyć szanse na przeżycie niemal do 100%[5].

 

AILIS to przyszłość medycyny

 

Docelowo AILIS będzie  systemem, wyposażonym w cyfrowego asystenta. Kobieta zapisze się na badanie w aplikacji, która dobierze właściwy jego termin, a także zaleci regularne samobadanie. System obejmie proces od chwili rejestracji poprzez  wywiad medyczny, badanie AILIS, zalecenia po zaplanowanie ścieżki działania i kolejne badania. Dzięki takiemu podejściu pacjentki pozostaną cały czas pod opieką i nie są pozostawiane same sobie.

 

– Ludzki umysł jeszcze długo będzie przewyższał sztuczną inteligencję biorąc pod uwagę wszechstronność, ale w wąskich zastosowaniach, takich jak diagnostyka, sztuczna inteligencja może nie tylko zastąpić człowieka już teraz, ale nawet osiągnąć lepsze rezultaty – zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę pogłębiający się niedobór zasobów w medycynie, jak chociażby czas, który lekarz może poświęcić na specjalistyczną diagnostykę – podsumowuje Michał Matuszewski.

 

Już teraz w Polsce i na całym świecie służba zdrowia cierpi na niedobór personelu medycznego i przeciążenia systemów[6]. – Nasz system został tak zbudowany, by mógł funkcjonować poza szpitalami, w centrach zdrowia usytuowanych w galeriach handlowych. To coś całkiem odmiennego od dotychczasowej praktyki, ale ten trend już w wielu krajach ma miejsce – wyjaśnia Michał Matuszewski.

 


 

[1] The Centers for Disease Control and Prevention https://www.cdc.gov/cancer/breast/young_women/bringyourbrave/about.htm

 

[2] Centrum Onkologii – Krajowy Rejestr Nowotworów https://www.onkonet.pl/dp_np_rakpiersi.php

 

[3]  Awareness and practice of breast self examination among malaysian women with breast cancer https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21517257/

 

[4] Centrum Onkologii – Krajowy Rejestr Nowotworów https://www.onkonet.pl/dp_np_rakpiersi.php

 

[5] Wskaźniki 5-letniech przeżyć względnych  – American Cancer Society https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/understanding-a-breast-cancer-diagnosis/breast-cancer-survival-rates.html

 

[6] https://www.nik.gov.pl/plik/id,20223,vp,22843.pdf

w kategorii: 
AILIS

Masz pytania? Napisz do nas!

Sprawdź naszą ofertę inwestycyjną

*Proszę wypełnić wszystkie pola prawidłowo

Wiadomość wysłana. Dziękujemy za skorzystanie z formularza kontaktowego, zwykle odpowiadamy w ciągu 24h.