A startup from Krakow has “a patent for cancer”. The difference in effectiveness, speed and cost is remarkable [PL]

AILIS to startup medyczny z Krakowa. Chce podbić świat technologią wczesnego diagnozowania zmian nowotworowych oraz szacowania ryzyka zachorowania w przyszłości. NCBR wsparł ich kwotą prawie 5 mln złotych na badania kliniczne.

 

 

Według danych WHO z 2018 roku rak był przyczyną śmierci największej liczby osób na świecie. W sumie zmarło na niego 9,6 mln ludzi. Nowotwory atakowały najczęściej płuca i piersi – zanotowano po 2,09 mln przypadków. W przypadku raka piersi zmarło 627 tys. osób.

Amerykańskie statystyki pokazują, że na złośliwego raka piersi zapadnie 1 z 8 kobiet. W przypadku mężczyzn jest to 1 na 833. Nowotwór wykryty i leczony w początkowej fazie może być całkowicie wyleczalny, natomiast w przypadku rozwoju guza do IV stadium, wskaźnik przeżycia spada do zaledwie 22 proc.

 

Wczesna diagnoza jest kluczowym elementem walki z rakiem piersi

 

 

I właśnie w tej sferze działa Ailis, który łączy sztuczną inteligencję, telemedycynę i Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne. O ile te dwa pierwsze elementy są raczej znane, o tyle trzeci wymaga wytłumaczenia. Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne to metoda diagnostyczna, polegająca na chwilowym pobudzeniu przepływu energii cieplnej wewnątrz tkanek piersiowych. Pozwala to zobaczyć wewnętrzną aktywność energetyczną tych tkanek i dostrzec wszelkie anomalie. Sieci neuronowe analizują tkanki i wyniki w czasie i na tej podstawie prognozują ryzyko zachorowania w przyszłości.

Pacjentka po badaniu otrzymuje rekomendowany termin kolejnego badania kontrolnego. Jeśli otrzymany podczas badania wynik budzi zastrzeżenia, jest niejednoznaczny – pacjentka jest automatycznie umawiana na wizytę u specjalisty

 

 

Badanie metodą Ailis trwa cztery minuty, wyniki są po dziesięciu

 

 

Badanie wykonuje się w specjalnie zaprojektowanej kapsule, która przeszła już pierwsze wyniki badań przedklinicznych. Trwa cztery minuty, a więc jest kilkakrotnie krótsze niż mammografia.

 

 

Pełen artykuł dostępny pod linkiem:

 

Startup z Krakowa ma patent na raka. Różnica w skuteczności, szybkości i kosztach jest niezwykła

 

w kategorii: 
  • #Press releases
Spiderweb.pl Karol Kopańko

Questions? Contact us!

Check out our investment offer

* Please complete all fields correctly

Wiadomość wysłana. Thank you for using the contact form, we usually reply within 24 hours.