AILIS z nagrodą Red Dot, światowym wyróżnieniem w obszarze designu

AILIS Red Dot

System wczesnego wykrywania raka piersi AILIS otrzymał prestiżową nagrodę Red Dot Design w najważniejszym konkursie projektowym na świecie. Uhonorowano go w kategorii Medical Devices, co czyni go polskim Oscarem designu technologii medycznych. Jury Red Dot doceniło AILIS za wyjątkową innowacyjność wzornictwa, a także znaczącą rolę w tworzeniu metody badawczej, która ma szansę rozwiązać globalne problemy w obszarze ochrony zdrowia.

 

Przeczytaj o  AILIS na stronie Red Dot

 

AILIS: rewolucja w badaniach


AILIS to startup, który chce doprowadzić do  przełomu w obszarze  wykrywania raka piersi. Jego twórcy informują, że stworzyli pierwszy na świecie system monitorowania zdrowia piersi, oparty na sztucznej inteligencji.   Zwyciężając w prestiżowym konkursie Red Dot, udowodniliśmy, że małe i zwinne firmy mogą skutecznie konkurować z gigantami branży medycznej. Dzięki wykorzystaniu AI startupy rzucają obecnie wyzwanie światowym systemom opieki zdrowotnej, kwestionując status quo, wprowadzając przełomowe zmiany i innowacje w obszarze zdrowia. Pokazaliśmy, że Polska jest krajem, gdzie powstają innowacyjne technologie, które mogą wyznaczać nowe trendy z równoczesnym naciskiem na design dopasowany do potrzeb współczesnego światamówi Michał Matuszewski, pomysłodawca i współtwórca systemu, CEO AILIS.  

AILIS to bowiem nie tylko metoda badawcza, ale połączenie innowacyjnego obrazowania, najnowocześniejszego designu i doznań wizualnych. Bioniczna konstrukcja, biodegrodawalne materiały, relaksująca muzyka i oświetlenie, które mają obniżyć niepokój związany z badaniem, dobór odpowiedniej pozycji do wzrostu osoby badanej, to tylko niektóre z zalet urządzenia. 

AILIS pokonuje bariery


System AILIS zaprojektowany został wspólnie z kobietami, by przełamywać bariery związane z badaniem piersi. – Naszym priorytetem było stworzenie innowacyjnego urządzenia, w którym kobiety będą chciały się badać. Przeprowadziliśmy liczne badania, wywiady na całym świecie, by zebrać ich oczekiwania, a na etapie prototypu także badania UX. Skupienie się na doświadczeniach kobiet pozwoliło nam zdobyć uznanie najbardziej wymagającego jury branży projektowania na świecie i zwyciężyć w konkursie Red Dot Designpodkreśla Matuszewski.

 

Jedyne takie badanie 

 

AILIS to badanie piersi z użyciem zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji, które na tle mammografii wyróżnia się nieinwazyjnością, brakiem promieniowania jonizującego czy ucisku na pierś, a także możliwością częstego powtarzania badania oraz szybkością procedury i przedstawienia wyniku (w ciągu 10 minut po badaniu). Obecnie AILIS jest na etapie procesu oceny klinicznej. 
 
Kobiety doceniają nie tylko design, a całość doświadczenia związanego z badaniem AILIS Nie widziałam jeszcze tego typu urządzenia, które daje mi informacje o moim stanie zdrowia, a jednocześnie sam proces badania jest niesamowicie relaksacyjny – mówi Agnieszka Starzyńska, która wzięła udział w badaniu. Inna jego uczestniczka, Izabela Krzanowska dodaje: W trakcie badania poczułam się jak w SPA ,a nie jak na badaniu lekarskim. Jeżeli tak ma wyglądać przyszłość to mam nadzieję, że większość kobiet będzie miała możliwość skorzystania z tego.

 

Alarmujące statystyki 

 

Eksperci z WHO alarmują, że do 2050 roku na świecie będzie o 77% więcej nowych przypadków raka. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym i drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka wśród kobiet. W obliczu rosnących statystyk zachorowań, starzejącego się społeczeństwa, braku radiologów i personelu medycznego świat bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje innowacyjnych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Szacuje się, że jedna na osiem kobiet w swoim życiu zachoruje na tę chorobę.  W związku z tym w marcu 2023 roku WHO wydała rekomendację, aby wszystkie kraje dążyły do tego, aby co najmniej 60% nowotworów piersi było wykrywanych w stadium pierwszym i drugim, który daje prawie 100% szans na przeżycie.

 

AILIS pionierem przyszłości 

 

Przez wieki tradycyjny model opieki zdrowotnej koncentrował się wokół szpitali i wyspecjalizowanych placówek medycznych. AILIS dostosowuje się do zmiany paradygmatu opieki zdrowotnej, koncentrując się na decentralizacji usług i przybliżaniu ich do miejsc, w których ludzie żyją, pracują i rozwijają się – od centrów handlowych po domy i biura. Łącząc doświadczenia fizyczne i cyfrowe, AILIS aktywnie pracuje nad redefinicją modelu biznesowego, przechodząc od podejścia „opłata za usługę” do modelu „opłata za zdrowie”. Uwalniając się od tradycyjnego systemu szpitalnego, AILIS jest pionierem przyszłości, w której ludzie mogą aktywnie zarządzać swoim zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Ta śmiała wizja ma potencjał zrewolucjonizowania sposobu, w jaki uzyskujemy dostęp do opieki zdrowotnej i jej doświadczamy.

 

Wyprzedzić chorobę

 

Nasza wizja to świat, w którym rak piersi nie jest już chorobą zagrażającą naszemu życiu. W przypadku wykrycia go na bardzo wczesnym etapie szansa na powrót do zdrowia wynoszą obecnie nawet 99%. Wprowadzając na rynek najnowocześniejsze urządzenie wiemy, że tworzymy nowy paradygmat zarówno badania piersi, jak ico najważniejsze niemal natychmiastowego wyniku. Możliwość częstego badania, bez żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia, wykonywania go bezboleśnie, komfortowo i poza gabinetami lekarskimi może wydawać się utopią, ale to rzeczywistość, która już nadchodzizapewnia CEO AILIS.  

 

Przyszłość to równe szanse

 

Bariery religijne, społeczne, psychologiczne, ekonomiczne sprawiają, że kobiety rezygnują z badań. Nowy system rewolucjonizuje podejście do diagnostyki, niwelując uprzedzenia związane ze strachem przed bólem w trakcie badania, czy dotykiem personelu medycznego. 
 
Wiele się współcześnie mówi o gęstości piersi, wyrównywaniu szans kobiet i mężczyzn, osób z różnych środowisk, mieszkańców miast i wsi, krajów biednych i bogatych. Dostępność do właściwej opieki medycznej w wielu krajach, regionach, społecznościach jest bowiem ograniczona, a wciąż mało powstaje rozwiązań opartych o automatyzację i telemedycynę. Docelowo system AILIS zminimalizuje potrzebę obecności personelu medycznego – wynik badania będzie mógł zostać przekazany zdalnie. Startup pracuje obecnie nad mobilną wersją AILIS, by dotrzeć tam, gdzie nie dociera służba zdrowia.  

 

Doskonałość designu AILIS

 

Red Dot w obszarze wzornictwa nie ma sobie równych. W 2024 roku zgłoszenia pochodzą z 60 krajów, łączy je jedno: wyjątkowa jakość wzornictwa i wysoki poziom innowacji, co potwierdza jury złożone z międzynarodowego grona ekspertów. W liście gratulacyjnym dla AILIS profesor dr Peter Zec, twórca nagrody Red Dot, napisał:  zwycięstwo to dopiero początek, jest to właściwy moment, by pokazać, jak wyjątkowej jakości designu jest ten produkt.

 

w kategorii: 
AILIS

Masz pytania? Napisz do nas!

Sprawdź naszą ofertę inwestycyjną

*Proszę wypełnić wszystkie pola prawidłowo

Wiadomość wysłana. Dziękujemy za skorzystanie z formularza kontaktowego, zwykle odpowiadamy w ciągu 24h.