Nowe projekty i wyzwania w 2024 roku
Rok 2024 był dla AILIS rokiem pełnym nowych projektów, wyzwań, ale też i wielu osiągnięć, które zbliżyły nas do celu, jakim jest wdrożenie na rynek systemu wczesnego wykrywania i monitorowania zdrowia piersi AILIS. Nasz zespół wykonał ogromną pracę, którą trudno opisać w kilku słowach. Oto kluczowe momenty tego roku, które zapisały się w naszej pamięci:
Styczeń: ocena kliniczna AILIS
Na początku roku zaprosiliśmy do badań AILIS wszystkie kobiety z podejrzeniem nowotworu (BI-RADS 4b, 4c lub 5) bez względu na wiek. Naszym celem było umożliwienie jak największej grupie zgłaszających się do nas kobiet wzięciu udziału w badaniach.
Luty: Współpraca z Sobiesław Zasada Automotive
W lutym podpisaliśmy nową umowę o współpracy z Sobiesław Zasada Automotive, która została ogłoszona 4 lutego – w dniu Światowej Walki z Rakiem. W ramach współpracy prowadzimy wspólne działania edukacyjne i organizujemy badania profilaktyczne, mające na celu zwiększenie świadomości o raku piersi i promowanie profilaktyki zdrowotnej wśród kobiet.
Marzec: Współpraca z Jagiellońskim Centrum Innowacji
W marcu rozpoczęliśmy współpracę z Centrum Badań Klinicznych Jagiellońskiego Centrum Innowacji. włączając najnowszy system ABUS Invenia 3D do automatycznego wykonywania USG piersi w proces oceny klinicznej AILIS. Współpraca między AILIS a Jagiellońskim Centrum Innowacji ma na celu rozwój innowacyjnych metod diagnostycznych, które mogą przyczynić się do poprawy profilaktyki raka piersi.
Kwiecień: Nagroda Red Dot Award dla AILIS
W kwietniu świętowaliśmy zdobycie prestiżowej nagrody Red Dot Design w kategorii Medical Devices, która uznawana jest za odpowiednik Oscara w dziedzinie wzornictwa. Jury doceniło nasze innowacyjne podejście do projektowania oraz znaczenie AILIS w kontekście globalnych wyzwań zdrowotnych. Nagroda Red Dot to dla nas dowód na to, że małe firmy mogą skutecznie konkurować z dużymi graczami w branży medycznej i redefiniować standardy opieki zdrowotnej.
Maj: Prezentacja AILIS na konferencji MEDmeetsTECH
W maju Michał Matuszewski, CEO AILIS, wziął udział w konferencji MEDmeetsTECH, gdzie zaprezentował system AILIS oraz omawiał tego, jak nowe technologie i sztuczna inteligencja zmieniają paradygmat walki z rakiem piersi. Podczas swojego wystąpienia poruszył kluczowe wyzwania związane z rakiem piersi oraz zaprezentował naszą wizję opieki zdrowotnej, w której priorytetem jest profilaktyka.
Czerwiec: AILIS w raporcie „Top Disruptors in Healthcare”
Czerwiec był miesiącem, w którym nasz startup znalazł się w piątym wydaniu raportu „Top Disruptors in Healthcare”, który prezentuje najnowsze osiągnięcia i innowacyjne rozwiązania startupów medycznych w Polsce i regionie CEE. Tym samym zostaliśmy wyróżnieni jako jeden z najbardziej innowacyjnych startupów w branży technologii medycznych, co podkreśla naszą rolę jako lidera w zakresie innowacji.
Sierpień: Partnerstwo z Narodowym Instytutem Onkologii w Krakowie
W sierpniu podpisaliśmy umowę o współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii – Państwowym Instytutem Badawczym w Krakowie przy eksperymencie medycznym, którego celem jest zbadanie potencjału sztucznej inteligencji do szybkich i bezinwazyjnych badań przesiewowych w kierunku raka piersi. Projekt ma charakter wieloośrodkowy, a w Krakowie jest realizowany pod kierunkiem dr n. med. Katarzyny Chrobak-Kasprzyk.
Wrzesień: Mobilne Centra Diagnostyczne
Wrzesień to czas, w którym podpisaliśmy umowę o współpracy z Sobiesław Zasada Automotive, nawiązaną podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Dzięki tej współpracy powstaną pierwsze na świecie mobilne Centra Diagnostyczne Piersi, oparte na sztucznej inteligencji. Te samowystarczalne jednostki, wykorzystujące zerowe emisje, będą świadczyć usługi diagnostyczne porównywalne z najlepszymi placówkami medycznymi.
Październik: Konferencja prasowa z Narodowym Instytutem Onkologii w Krakowie
W październiku zorganizowaliśmy wspólnie z krakowskim oddziałem Narodowego Instytutu Onkologii konferencję prasową, na której dr hab. med. Tomasz Banaś, zastępca dyrektora NIO-PIB w trakcie ogłosił że Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie jako ośrodek wiodący, bierze udział w badaniach eksperymentalnych AILIS, mających na celu wdrożenie sztucznej inteligencji w celu szybszej i bardziej precyzyjnej diagnostyki raka piersi.
Listopad: Dwie nagrody dla AILIS w Konkursie Dobry Wzór
W listopadzie zdobyliśmy dwie prestiżowe nagrody w konkursie „Dobry Wzór”, który odbywa się od ponad 30 lat pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Zostaliśmy uhonorowani godłem w kategorii „Nowe Technologie” oraz Nagrodą Specjalną za najbardziej innowacyjny produkt roku. Jury doceniło nas za wysoki poziom designu, funkcjonalności oraz jakości.
Grudzień: European Product Design Award
Grudzień przyniósł nam kolejną nagrodę – Top Design w konkursie European Product Design Award. Wyróżnienie to przyznawane jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie projektowania. Jury doceniło design AILIS w kategorii urządzeń medycznych, co jest dla nas dowodem na to, że nasz startup wyznacza nowe trendy nie tylko w ochronie zdrowia, ale też w świecie designu.
Na koniec roku chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim osobom, które nieustannie wspierają nas w prowadzeniu badań nad wczesnym wykrywaniem raka piersi. Z optymizmem patrzymy w przyszłość – gotowi, by podjąć nowe wyzwania i kontynuować prac nad dalszym udoskonalaniem systemu AILIS, wprowadzając dodatkowe funkcje takie jak cyfrowy asystent onkologiczny, czy aplikację do samobadania piersi, które mogą przyczynić się do poprawy jakości opieki zdrowotnej Polsce i na świecie.