Rak w ciąży i w czasie karmienia piersią. Część I.

rak piersi a ciąża

Rak piersi wciąż jest najczęstszym nowotworem u kobiet. Czy rak piersi może zdarzyć się w ciąży lub w czasie karmienia? Jak go rozpoznać i leczyć?

 

 

Średnia światowa zapadalność na raka piersi w ciąży zgodnie z badaniem opublikowanym w European Journal of Surgical Oncology w 2008 roku wynosi około 1 na 3000 przypadków. Na pierwszy rzut oka liczby te nie wydają się duże, niemniej to właśnie rak piersi jest drugim najczęstszym nowotworem występującym u ciężarnych. Rak piersi w ciąży zdarza się coraz częściej, ponieważ coraz więcej kobiet decyduje się na zajście w ciążę w późniejszym wieku, a zapadalność na raka piersi również zwiększa się z wiekiem.


Jak zdiagnozować raka piersi w okresie ciąży?

 

Podczas ciąży zmienia się struktura i wielkość piersi – każda pierś przybywa na masie o około 200g. Piersi stają się nie tylko większe, ale bardziej zwarte w swojej budowie. Niestety powoduje to, że pojawiające się w nich zmiany mogą zostać zbagatelizowane przez kobiety. Badania wskazują, że w związku z tym nowotwory piersi wykrywane w czasie ciąży znajdują się w bardziej zaawansowanym stadium rozwoju – są to guzy większe, lepiej unaczynione, często już z rozsiewem.

 

 

Objawy raka piersi w ciąży

 

Rak piersi w okresie ciąży najczęściej objawia się niebolesnym zgrubieniem lub guzkiem, któremu czasem towarzyszy również wyciek z sutka. Wyciek płynu z sutka w trakcie ciąży bywa również zjawiskiem naturalnym, co utrudnia kobiecie wychwycenie tego objawu. Badanie palpacyjne czy mammograficzne w ciąży jest także utrudnione, właśnie z powodu wspomnianej już wcześniej zmiany struktury piersi. Ponadto mammografia stwarza zagrożenie dla płodu, ponieważ jest to technika diagnostyczna, w której wykorzystywane jest promieniowanie jonizujące (dowiedz się więcej o mammografii). 

 

 

Badanie piersi w ciąży

 

Obecnie standardem badań przesiewowych raka piersi u ciężarnych jest kliniczna ocena gruczołów piersiowych (badanie palpacyjne przez lekarza). Każda wyczuwalna podczas takiego badania zmiana w piersi powinna podlegać dalszej ocenie specjalisty, który posiłkuje się takimi metodami, jak USG piersi czy biopsja. 

 

USG jest metodą bezpieczną i nieinwazyjną, ale również mało precyzyjną. Biopsja z kolei stwarza ryzyko rozwoju w miejscu nakłucia przetoki mlecznej, infekcji i krwawienia. Jest to wciąż jednak technika z wyboru przy ostatecznej ocenie podejrzanej zmiany. MRI (rezonans magnetyczny) piersi daje bardzo dobre rezultaty, niemniej lekarze zalecają nie wykonywanie tego badania bez konieczności. Stąd też zastosowanie odpowiedniej procedury diagnostycznej jest kompromisem pomiędzy ryzykiem, jakie stwarza ona dla matki i dziecka, oraz jej przydatności w procesie diagnozy, która może nam przecież uratować życie.

 

 

Rak piersi w okresie karmienia

 

Karmienie piersią ma ochronny wpływ na występowanie raka piersi w ciągu całego naszego życia. Niemniej zdarzają się zachorowania na nowotwór piersi nawet w tym szczególnym okresie. Podobnie jak i w ciąży, struktura piersi jest wtedy zmieniona i łatwiej o przeoczenie niepokojących objawów. Ponadto przyczyną guzka w piersi może być również zatkany przewód mlekowy lub infekcja. Wyzwania diagnostyczne stojące przed lekarzem są porównywalne do występujących w okresie ciąży. Zastosowanie ma tu przede wszystkim USG, a niepokojące zmiany mogą zostać poddane biopsji. Mammografia nie jest niemożliwa, ale jej wyniki są trudne do interpretacji.

 

Jakie metody leczenia raka piersi są możliwe w okresie ciąży i karmienia? O tym napiszemy w drugiej części tego artykułu.

 

 

Bibliografia

 

 

Serwis ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie zastępuje konsultacji lekarskiej. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi odpowiedzialności wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

w kategorii: 
Róża Ludwikowska

Masz pytania? Napisz do nas!

Sprawdź naszą ofertę inwestycyjną

*Proszę wypełnić wszystkie pola prawidłowo

Wiadomość wysłana. Dziękujemy za skorzystanie z formularza kontaktowego, zwykle odpowiadamy w ciągu 24h.