AILIS laureatem nagrody Masters of Social Impact

Prestiżowe wyróżnienie dla AILIS na gali Masters & Robots Awards 2025
7 kwietnia 2025 roku podczas gali Masters & Robots Awards w Warszawie, organizowanej przez Digital University, startup AILIS został uhonorowany nagrodą Masters of Social Impact. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest projektom, które – dzięki nowatorskim technologiom – zapewniają realne korzyści społeczne. Gala odbyła się pod honorowym patronatem Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, Ministra Cyfryzacji oraz Prezydent Warszawy. Wyróżnienie odebrał Michał Matuszewski, CEO AILIS.
Przełomowa technologia w służbie zdrowia
AILIS zdobył uznanie Jury za opracowanie przełomowego systemu bezkontaktowego i szybkiego wykrywania raka piersi, opartego na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie to pozwala na precyzyjne i bezpieczne badania diagnostyczne, eliminując bariery związane z badaniami piersi. Dzięki temu (po wdrożeniu na rynek) autorska technologia AILIS ma szansę nie tylko zwiększyć dostępność badań przesiewowych, ale także uratować życie wielu kobiet.
Nagrody dla liderów innowacji
Nagroda Masters of Social Impact jest jednym z siedmiu wyróżnień przyznawanych w ramach konkursu Masters & Robots Awards. Jury, składające się z ekspertów branży technologicznej i społecznej, doceniło potencjał AILIS do zmiany standardów diagnostyki medycznej oraz wkład startupu w rozwój technologii zorientowanych na potrzeby człowieka. Odbierając nagrodę CEO AILIS znalazł się w gronie takich osób, jak Rafał Brzoska czy twórcy Bielika, a także takich gigantów, jak IKEA.
Uhonorowanie AILIS to dowód na to, że polskie startupy mają ogromny potencjał zmieniania świata dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym. Dzięki zaawansowanym projektom takim jak AILIS, Polska umacnia swoją pozycję jako lidera w globalnym rozwoju technologii medycznych.
W gronie Masters & Robots
Masters & Robots Awards to wydarzenie organizowane przez Digital University – lidera edukacji cyfrowej w Polsce. Gala gromadzi twórców technologii, liderów zmian i innowatorów, którzy kształtują przyszłość cyfrową Polski. Podczas gali obecni byli przedstawiciele polskich władz, w tym Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz Podsekretarz Stanu ds. UE Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.
Minister Gawkowski podkreślił znaczenie polskich innowacji na arenie międzynarodowej oraz rolę państwa w zapewnieniu powszechnej dostępności nowoczesnych technologii. Z kolei Jowita Michalska (założycielka i CEO Digital University) mówiła: „Innowacja to nie błysk fleszy i brawa na scenie, ale żmudna, wieloletnia praca – często po nocach, bez gwarancji sukcesu”.
AILIS wśród najlepszych „Masterów”
Obok AILIS podczas tegorocznej edycji konkursu wyróżniono wiele innowacyjnych projektów i liderów technologicznych: Synektik za opracowanie przełomowego radiofarmaceutyku do diagnostyki choroby wieńcowej, który wyznacza nowe standardy w medycynie nuklearnej, Agro Contracts za stworzenie cyfrowego ekosystemu identyfikowalności żywności „od pola do stołu”, Biovalley za biodegradowalny materiał medyczny chroniący przed zakażeniami, Veolię za projekt „Ciepłownia Przyszłości”, projekt Bielik – pierwszy polski model językowy AI, IKEA za innowacyjne rozwiązania zakupowe łączące świat fizyczny i cyfrowy.