12 objawów raka piersi

grafika objawy raka piersi

Regularne badanie własnych piersi może pomóc w wykryciu zmian w piersiach, takich jak guzki, zgrubienia, zmiany skórne lub inne objawy raka piersi, które powinny być skonsultowane z lekarzem specjalistą. Mogą one wymagać dalszej diagnostyki. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie wykryte guzy i guzki oznaczają raka piersi. Większość zmian stanowią guzy łągodne lub torbiele.

 

 

Statystyki zachorowań na raka piersi są niepokojące,  dlatego warto się badać.

Samobadanie utrudnia gęsta budowa piersi, bo budowa w większości z tkanki gruczołowej jest w dotyku guzkowa i przypomina kiść winogron. Jeśli jednak w trakcie samobadania wykryjesz nagle coś nowego, zmianę, która Cię niepokoi, koniecznie skonsultuj to z lekarzem.⁠ 

 

 

Objawy raka piersi

 

 

1. Guz w piersi lub pod pachą:

 

 

Często pierwszym objawem raka piersi jest obecność guza lub guzków w piersiach. Mogą być one wyczuwalne podczas badania palpacyjnego. Jednak nie zawsze są one łatwe do wykrycia. Niektóre guzki można wykryć jedynie w badaniach obrazowych, takich jak USG, mammografia, czy rezonans magnetyczny. Budzące największy niepokój są słabo odgraniczone nieprzesuwalne w piersi i twarde. Jednak większość guzów ma charakter łagodny, może to być np. torbiel wypełniona płynem lub gruczolakowłókniak. Węzły chłonne pracując prawidłowo powiększają się, jeżeli jednak wyczujesz twardy guzek pod pachą, zwłaszcza asymetrycznie – po jednej stronie – zgłoś się do lekarza.⁠

 

2. Zgrubienie:

 

Czasami w trakcie samobadania piersi kobieta może nie wyczuć wyraźnego guza, a zgrubienie w miąższu piersi, które różni się od reszty tym, że tkanka jest bardziej „gęsta” i twarda. Może to być związane z fazą cyklu menstruacyjnego lub karmieniem piersią. Jeśli jednak zgrubienie w piersi nie zmniejsza się z czasem albo rośnie, to należy skonsultować się z lekarzem.

 

3. Zmiana rozmiaru lub kształtu piersi:

 

Często zdarza się, że nasze piersi różnią się rozmiarem i kształtem między sobą – od urodzenia lub w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego czy w czasie karmienia piersią. Jeżeli jednak jedna z nich nagle  zmieni swój rozmiar, spłaszczy się, spuchnie lub opadnie – może to być objawem raka piersi.⁠ Te zmiany w kształcie i rozmiarze mogą wynikać z naciekającego guza, co powoduje deformację tkanek.

 

4. Zaciągnięcie skóry piersi:

 

Jest jednym z częstych objawów raka piersi. Może występować na powierzchni piersi lub w okolicy brodawki. Wklęśnięcie piersi może być wynikiem naciekającego guza, który powoduje zaciąganie tkanki.

 

5. Wciągnięta brodawka sutkowa:

 

Rak piersi może powodować zmiany w wyglądzie brodawki sutkowej. Może ona zostać wciągnięta lub może wystąpić zaczerwienienie, łuszczenie lub owrzodzenie brodawki. Jeśli zauważysz, że brodawka nagle opada, spłaszcza się i wciąga, może to oznaczać, że pod spodem pojawił się rak piersi.

 

6. Zaczerwienienie lub pieczenie skóry:

 

Najczęściej ma podłoże zapalne. Jeśli jednak antybiotyki lub inne metody leczenia nie złagodzą objawów, może to być oznaką zapalnego raka piersi. Ten typ nowotworu blokuje przepływ limfy w piersi, co powoduje obrzęk i zaczerwienienie, czasem bez badalnego guzka.

 

7. „Skórka pomarańczowa”:

 

Pomarańczowa skórka jest jednym z rzadziej występujących objawów raka piersi, ale może to być istotny sygnał alarmowy. Polega ona na zmianie w strukturze i wyglądzie skóry piersi –  skóra staje się nierówna, a na jej powierzchni mogą pojawić się liczne drobne zagłębienia. Może temu towarzyszyć zaczerwienienie, obrzęk i wygląd „porowatej” skóry. Skórka pomarańczowa może wynikać z naciekającego guza, który utrudnia prawidłowy przepływ limfy i krwi w tkankach piersi. Jeśli zauważysz na piersi zmianę przypominjącą wyglądem skórkę pomarańczową, skonsultuj się z lekarzem.

 

8. Obrzęk piersi:

 

Może być jednym z objawów raka i występować wzdłuż jednej lub obu piersi, a także w okolicy pachy. Obrzęk wynika z gromadzenia się płynu w tkankach, które może być spowodowane przez naciek nowotworowy. Jeśli pojawia się obrzęk w połączeniu z innymi objawami, takimi jak guzek, zmiana kształtu piersi, ból, czy zmiany skórne, należy konsultować się z lekarzem.

 

9. Zmiany skórne wokół sutka:

 

Czasami rak piersi objawia się zmianami skórnymi w okolicy brodawek piersiowych. Mogą one obejmować zaczerwienienie, łuszczenie, suchość, ból, swędzenie, owrzodzenia, wydzielanie i strupy w tej okolicy. Takie objawy mogą oznaczać, że komórki raka migrują z guza piersi przez przewody mleczne do brodawki i wędzidełka, powodując zmiany skórne.

 

10. Wydzielina z brodawki sutkowej:

 

W większości przypadków nie oznacza nowotworu. Zwykle wiąże się ona z infekcją, cystami, ciążą lub karmieniem piersią. ⁠Jeśli jednak z piersi wycieka płyn zabarwiony krwią, czyli czerwony, brązowy lub brunatny należy to koniecznie skonsultować z lekarzem, gdyż rak piersi może czasami objawiać się właśnie taką wydzieliną z brodawki sutkowej.

 

11. Poszerzone lub bardziej widoczne żyły:

 

 

To jeden z rzadszych objawów raka piersi. Ich powiększenie może oznaczać chociażby problemy z krążeniem krwi. Jeśli jednak żyły staną się nagle bardziej widoczne może to być jedną z oznak rozwijającego się nowotworu piersi, który pobiera więcej krwi po to, aby umożliwić dodatkowy przepływ krwi lub też powoduje dodatkowy ucisk na żyły, powodując ich obrzęk.

 

12. Odczucie bólu w piersi lub pod pachą:

 

 

Ból nie jest typowym objawem raka piersi we wczesnym stadium. Czasami rak piersi może powodować niewyraźne lub stałe uczucie bólu promieniującego od piersi. Taki ból może też występować w pasze – jeśli rak piersi rozprzestrzenił się na węzły chłonne.

Ważne jest, aby pamiętać, że obecność któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów niekoniecznie oznacza raka piersi. Jednak jeśli takie objawy nie ustępują z czasem lub się nasilają, należy koniecznie skonsultować je z lekarzem w celu wykonania odpowiednich badań oraz ustalenia dalszego postępowania diagnostycznego.

 

w kategorii: 

Masz pytania? Napisz do nas!

Sprawdź naszą ofertę inwestycyjną

*Proszę wypełnić wszystkie pola prawidłowo

Wiadomość wysłana. Dziękujemy za skorzystanie z formularza kontaktowego, zwykle odpowiadamy w ciągu 24h.