5 mln zł dla krakowskiego start-upu na technologię wczesnego wykrywania raka piersi

5 milionów złotych zyskał krakowski start-up na rozwój opartego na sztucznej inteligencji systemu do wczesnej i znacznie dokładniejszej niż tradycyjna diagnostyki piersi. 4-minutowe badanie z użyciem ich technologii ma być całkowicie bezbolesne, tańsze, i nie potrzeba do niego lekarzy.

 

 

Według najnowszych danych WHO rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie. W samym 2020 r. wykryto go u 2,3 mln kobiet. Jak wskazują statystyki, na terenie Unii Europejskiej rak piersi jest wykrywany co dwie i pół minuty, co siedem i pół minuty umiera z jego powodu jedna kobieta.

 

Wczesna diagnoza

 

 

Jak poprawić te dramatyczne statystyki? Kluczowym elementem walki z rakiem piersi powinna być wczesna diagnoza. Potwierdzają to analizy – wykryty i leczony w początkowej fazie rak piersi może być całkowicie wyleczalny. W przypadku rozwoju guza do IV stadium wskaźnik przeżycia spada jednak do zaledwie 22 proc.

Niestety, o wczesną diagnozę nie jest tak łatwo. Wiele kobiet odkłada badania, tłumacząc się brakiem czasu, wstydem czy ich dostępnością i ceną. W dodatku mammografia, choć często uznawana za najlepszą metodę wykrywania raka piersi we wczesnym stadium, ma także wady i w wielu przypadkach okazuje się niewystarczająco skuteczna. Na przykład nie daje jednoznacznych wyników wśród kobiet o gęstej budowie piersi i małym rozmiarze miseczek. Skuteczność badań mammograficznych w takich przypadkach spada do poziomu nawet 30 proc.

 

Szacuje się, że na świecie 43 proc. kobiet w wieku 40–74 lata ma gęste piersi, które ze względu na swoje zbite struktury stanowią największe wyzwanie diagnostyczne. Z wielu badań wynika, że u takich kobiet wykrywane nowotwory są większe i częściej stanowią przyczynę przerzutów. Ten problem jest szczególnie istotny w Azji, gdzie aż 70 proc. kobiet posiada piersi o gęstej tkance – mówi dr n. med. Marcin Mika, konsultant krakowskiego start-upu AILIS, który stworzył technologię mającą być odpowiedzią na te problemy.

 

Pełen artykuł dostępny pod linkiem:

https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,26804014,5-mln-zl-dla-krakowskiego-startupu-na-technologie-wczesnego.html

 

w kategorii: 
  • #Informacje prasowe
Gazeta Wyborcza Ada Chojnowska

Masz pytania? Napisz do nas!

Sprawdź naszą ofertę inwestycyjną

*Proszę wypełnić wszystkie pola prawidłowo

Wiadomość wysłana. Dziękujemy za skorzystanie z formularza kontaktowego, zwykle odpowiadamy w ciągu 24h.